Идеята за честване на Ден на Земята в нашата страна е предложена още през далечната вече 1930г. от тогавашния земеделски министър Григор Василев. Идеята му среща одобрението на много от европейските му колеги. Тя намира силна подкрепа и от председателя на Международния Земеделски Институт в Рим – Де Микелис. Денят, който е бил предложен тогава, е 21-ви март. За пръв път официално Денят на Земята е отбелязан доста по-късно- на 22 април 1970 г. в САЩ и Канада.
Днес, в инициативите, свързани с празника на нашата планета участват над половин милиард души от 174 държави. На 22 април 1992 г. президентът Желю Желев подписва Клетва в името на Земята и оттогава България официално се присъединява към честването на Международния ден на планетата. Над 30 хиляди български деца слагат своя подпис под Декларацията за пълномощие за живот на Земята.
Клетвата има следния текст:
Чрез семената от всички начинания, давам тази клетва.
Чрез корените на всички дълбини, се кълна да защитавам чистотата на твоята почва.
Чрез стеблата и стволовете, които докосват небето, се кълна да пазя твоето развитие.
Чрез пъпките, които растат, се кълна да пазя всичко, което живее в теб.
Чрез листата, които попиват дъжда, се кълна да пазя въздуха, който дишам.
Чрез цветята, които се отварят на разсъмване, се кълна винаги да откривам твоята красота.
Чрез плодовете, които дават сладост, се кълна да помня откъде идва моето препитание.
Чрез семената и плодовете, от които растат нови дървета, се кълна да изпитвам отново и отново отговорност към тази Земя, толкова пъти, колкото Бог повелява.
Чрез живота и смъртта, чрез мъжете и жените, чрез ръцете и очите, чрез сърцето и душата, се заклевам пред Съдбата и маркирам себе си завинаги с това обещание.
Както всичко зелено расте, така трябва да живее и да оцелее.
И твоята памет да се пренася завинаги за хиляди поколения напред.
Тази статия все още няма коментари